Fortinet: Az SSL VPN tunnel mód a FortiOS 7.6.3-ban megszűnik, milyen alternatíváink vannak?

A FortiOS 7.6.3 verziójától kezdődően a Fortinet bejelentette az SSL VPN tunnel mód támogatásának megszüntetését minden FortiGate eszközön.

A 7.6.x mellett több előző major verziójú OS-eket is támogat a Fortinet, akár a standard, akár a long term support keretei között. Ezeken az OS-eken az SSL VPN támogatott marad olyan megkötéssel, hogy bizonyos korábbi verzióknál a 2 GB-os és a desktop G eszközöknél az SSL VPN már korábban kivezetésre került.

Mi a HRP Europe-nál „előreszaladtunk”, hogy megnézzük, mi vár ránk a jövőben, vagy az early adopter-ekre már most.

Korábbi FortiOS verziókban az SSL VPN (tunnel- és web mód) teljesen eltávolításra került a csak 2 GB RAM-mal rendelkező modellekből és a desktop G modellekből, a FortiOS 7.6.3-tól kezdődően az SSL VPN tunnel mód minden modellből eltávolításra kerül. Az SSL-VPN web-mód (amelyet mostantól „Agentless VPN”-nek hívnak) továbbra is elérhető – de csak a 19”-os -rack méretű Fortigate modelleken (3 számjegyű Fortigate modellek) illetve a VM eszközökön.

Az egyik lehetséges irány az SSL VPN kapcsolatok ZTNA-ra történő migrálása, amikor a klienseinknek szükséges hozzáférést adni a FortiGate mögötti alkalmazásszerverekhez.

A 2 GB-s modellek esetén az SSL VPN fokozatosan került kivezetésre, így a kisebb modellek esetén már voltak workaround-ok, amik segítségével az SSL VPN kapcsolatainkat ZTNA-ra tudtuk migrálni. (Itt szűk keresztmetszet lehet, hogy a proxy funkciókat a 2 GB-os modellekből a FortiOS 7.4.4-től kezdődően kivezették, ami a ZTNA access proxy funkcionalitást is érintette. A ZTNA proxy funkciók FortiOS 7.4.4 felett a 4 GB-os modellektől elérhetőek. A FortiGate VM ez alól kivétel, de a 4 GB RAM javasolt.)

A másik irány a meglévő SSL VPN kapcsolatok IPSec VPN-re migrálása. Ez a távoli kliens csatlakozás mellett megoldást nyújthat olyan esetekre, amikor Fortigate és Fortigate közötti közvetlen SSL VPN kapcsolatokat kell konvertálni.

Az IPSec használata azonban a közbenső / szolgáltatói eszközök és beállítások további kérdéseket vetnek fel:

  • ESP csomagok blokkolása
  • UDP 500 és 4500 portok blokkolása
  • CGNAT közbenső / szolgáltatói megoldás

A Fortinet mérnökei gondoltak a megoldásra, így a FortiOS 7.4.2 verziójától, illetve a FortiClient 7.4.0 verzióitól van lehetőségünk arra, hogy az IPSec kapcsolatokat TCP protokollon keresztül valósítsuk meg akár a TCP 443-as port használatával, ami a HTTPS protokoll standard kommunikációs portja, így a legtöbb eszközön nyitva van.

Az IPSec over TCP funkcióhoz IPSec IKEv2-t kell használnunk.

A site to site kialakítás lehetséges, az ESP packet-eket beágyazhatjuk a TCP header-ekbe.

Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy az ESP csomagokhoz portszám legyen rendelve, ami lehetővé teszi azok áthaladását olyan szolgáltatói hálózatokon, ahol a közvetlen IPSec forgalmat blokkolják vagy problémákba ütközik a CGNAT miatt.

A FortiGate-en beállítható az is, hogy amennyiben az adott IPSec kapcsolatnál az UDP a fő irány, akkor a TCP kapcsolódás failback-ként működjön, azaz ha nem sikerül UDP-n keresztül felépíteni az IPSec kapcsolatot, akkor a TCP legyen a másodlagos irány.

A kliens csatlakozás IPSec over TCP-vel megvalósítható a FortiClient 7.4.0 verzióitól is, mind az EMS menedzselt változat, mind az ingyenes kliens esetén. (Az ingyenes kliens esetén a 7.4.3-as verziót teszteltük Windows-on, illetve MAC-en is. Az ingyenes MAC-es 7.4.3-as verziónál az IPSec over TCP beállításokat a konfigurációs XML fájl módosításával lehetett megvalósítani.)

FortiClient 7.4.3 VPN Only – Windows
FortiClient 7.4.3 VPN Only – Windows

IPSec over VPN kapcsolat FortiClient 7.4.3 menedzselt változattal.

Szerző:
Csere István | Presales- / Rendszermérnök – HRP Europe Kft.

Összegzés

A FortiOS 7.6.3-as verziótól megszűnik az SSL VPN tunnel mód támogatása minden FortiGate eszközön. Alternatívaként szóba jöhet a ZTNA, az IPSec VPN, illetve az IPSec over TCP megoldás, amivel site-to-site és client-to-site kapcsolat is kialakítható, ez utóbbi akár az ingyenes FortiClient VPN only verzióval is.

Amennyiben nem biztos abban, melyik megoldás lenne a legmegfelelőbb szervezete számára, forduljon hozzánk bizalommal – segítünk a legjobb alternatíva kiválasztásában, bevezetésében, valamint teljeskörű technikai támogatást is biztosítunk.

Értesüljön legfrissebb tartalmainkról,
Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Fortinet

KKV

Konfigurátor

Bizonytalan mely Fortinet megoldásra van szüksége? Segítünk!

Konfigurátorunk segítségével most megtudhatja, mely Fortinet eszközben/ szolgáltatásban érdemes gondolkodnia, hogy kompromisszummentes védelmet biztosíthasson vállalata számára.

1
2
3
4
5

1.Lépés

Szükségünk lesz pár cégére vonatkozó információra

2.Lépés

Az adathasználatról

Pl.: Egy kisebb iroda, ahol jellemzően csak szöveges fájlokkal dolgoznak alacsony adatmennyiséget, míg egy stúdió, ahol egy publikus felhő tárhelyre mentik a média anyagokat magas adatmennyiség használatot jelent.

3.Lépés

Funkciók, melyekre szüksége lehet

4. LÉPÉS

A megadott adatok alapján javasolt Fortinet megoldások

FortiGate-40F eszköz

FortiGate-70F eszköz

FortiGate-70F eszköz

FortiGate-100F eszköz

FortiGate-200F eszköz

FortiClient EMS

FortiClient VPN

Fortinet Unified Threat Protection

FortiToken

5.Lépés

Ajánlat pontosítása

Szeretnénk felhívni a figyelmét, hogy kalkulátorunk kizárólag tájékoztató jellegű adatokkal szolgál, azok nem tekinthetőek teljes értékű ajánlatnak. Amennyiben szeretne teljesebb képet kapni, és szeretné, ha szakértő kollégáink vizsgálnák meg egyedi igényeit, kérjük töltse ki az alábbi adatlapunkat.

INGYENes Fortinet CTAP DEMÓ

Ismerkedjen meg testközelből a Fortinet Security Fabric előnyeivel!

Töltse le brosúránkat, tudjon meg többet ingyenes szolgáltatásunkról. A Fortinet Cyber Threat Assessment Program segítségével felmérheti hálózata valódi kitettségét a kiberfenyegetettségnek.