A biztonságos jelszó és kétfaktoros hitelesítés fontosságáról

A technológia elképesztően gyorsan fejlődő világában már egy ideje létezik az az elképzelés, hogy a jelszavakat hamarosan leválthatja valamilyen más technológiai megoldás. Addig is azonban együtt kell élnünk a jelszókezelés hátrányaival: sajnos azt tapasztalhatjuk, a közelmúlt eseményein keresztül is, hogy a kiszivárgott hitelesítő adatok egyre több kibertámadás gerincét képezik. 

Ezen cikkünk mélyrehatóan foglalkozik azzal, hogy miért létfontosságúak a robusztus jelszavak digitális életünkben. Rámutatunk arra is, hogy a kiberbűnözők hogyan lopják el a személyes hitelesítő adatokat, mit kezdenek velük pontosan és hogy mit tehetünk ezek ellen.

A kiberbűnözők módszerei

A bűnözök különféle technikákat alkalmaznak a hitelesítő adataink megszerzésére, amelyek közül a leggyakoribbak az adathalász kampányok és az információlopó malwarek. Digitális világunkban e taktikák megismerése elengedhetetlen mind az egyének, mind a vállalatok számára, hogy felkészültek lehessenek a kiberfenyegetésekkel szemben.

  • Az adathalász kampányok olyan megtévesztő e-maileket vagy üzeneteket foglalnak magunkban, amelyek becsapják az egyéneket, hogy felfedjék bejelentkezési adataikat azáltal, hogy legitim vállalkozásnak vagy webhelyeknek adják ki magukat. Gyakorlatilag a gyanútlan felhasználók önszántukból, ugyanakkor tudtukon kívül megosztják érzékeny információikat nem kívánatos személyekkel.
  • Az információlopó malwarek ezzel szemben olyan rosszindulatú szoftverek, amelyeket arra terveztek, hogy titokban gyűjtsenek személyes adatokat, köztük felhasználóneveket és jelszavakat a megfertőzött eszközökről. Gyakran megtévesztésen alapuló módszerekkel, például álhirdetésekre való rákattintás útján jutnak a rendszerekbe.

    Az is előfordul, hogy a támadók nem közvetlen a felhasználókat veszik célba, hanem cégek weboldalait, ahol rosszindulatú kódokkal fertőzik meg a letölthető tartalmakat, amely végső soron majd egy malware telepítéséhez vezet a felhasználó tudta nélkül. Ezenkívül a támadók gyakran kihasználják az eszközök ismert sebezhetőségeit, hogy jogosulatlan hozzáférést szerezzenek, és így telepítsenek malwareket.

A kiberbűnözők motivációi

A hitelesítő adatok megszerzésével a kiberbűnözők személyes és pénzügyi adatokhoz jutnak hozzá, lehetővé téve az online csalások különféle formáit, például a jogosulatlan vásárlásokat vagy a személyazonosság-lopást.

Ha nem saját maguk használják fel a megszerzett adatokat, akkor pedig értékesítik azokat: darkneten vannak olyan piacterek, ahol illegális kereskedelmet folytatnak ellopott felhasználónevek és jelszavak gyűjteményével.

Az erős jelszavak és a többtényezős hitelesítés jelentősége

A biztonságos, erős jelszavak létfontosságúak a mai digitális világban, mivel az exponenciálisan fejlődő technológia – például a mesterséges intelligencia és az ezeket futtató jellemzően GPU-k térnyerése – megkönnyítik a támadók számára a jelszavak feltörését. Fontos ezen kívül az egyedi jelszavak használata is. Még ha egy fiókhoz erős jelszava is van, az egyik platformon bekövetkező kiberbiztonsági incidens kompromittálhatja a többi fiókját is, ha ugyanazokat a hitelesítési adatokat használja. 

Számos egyedi és megfelelően erős jelszó kezelése azonban nehéz lehet az emberek számára. Ezen egy biztonságos jelszókezelő program segíthet. Ez lehetővé teszi, hogy egyetlen jelszót – a mesterjelszót – kelljen csak megjegyeznie. Miután ezt megadja, hozzáférhet az összes egyedi jelszavához. Ez nem csak a biztonságot növeli, hanem leegyszerűsíti a jelszókezelés kihívásait is.

Ezenkívül rendkívül fontos a kétfaktoros hitelesítés (2FA) használata, ahol csak lehetséges. A plusz egy, akár SMS, token, vagy épp e-mail formájában végbemenő hitelesítés segítségével drasztikusan csökkentheti az illetéktelen hozzáférés esélyét. Érdemes még az egyszeri bejelentkezési megoldásokat (SSO) is használni vállalati szinten. Az SSO leegyszerűsíti a felhasználók hozzáférését, miközben fenntartja a robusztus biztonsági szabványokat, így értékes kiegészítője bármely cég kiberbiztonsági stratégiájának. Lényegében a 2FA és az SSO kettős pillére hatékony és eredményes védelmet nyújthat digitális világunk fejlődő fenyegetései ellen, biztosítva, hogy vállalata adatai és rendszerei továbbra is védve maradjanak.

További megoldások a kiberbiztonság javítására

Az alábbiakban olyan megoldásokat mutatunk be, amelyeket a vállalatoknak érdemes lehet ismerniük és használniuk a kiberbiztonság további megerősítése érdekében:

  • A rosszindulatú programok telepítésének megelőzése EDR-rendszerekkel: A kiberbiztonság egyik alapvető módszere a rosszindulatú programok eszközeinkre való telepítésének megelőzése. Ennek elérésében döntő szerepet játszanak a modern végpontvédelmi (EDR) rendszerek. Az EDR-rendszerek proaktív kapuőrként működnek, és szorgalmasan figyelik vállalati eszközeinket, hogy megakadályozzák a rosszindulatú programok telepítését. Ezek a modern kiberbiztonság szerves részét képezik, segítenek egy lépéssel a kiberbűnözők előtt maradni, és megóvják érzékeny adatainkat attól, hogy rossz kezekbe kerüljenek.
  • Kiszivárgott hitelesítő adatok észlelése: Ha egy vállalat rendszere kompromittálódik a hitelesítő adatokat előbb vagy utóbb értékesítik. Itt jönnek képbe a felderítő szolgáltatások, melyek használatával a cégek proaktívan észlelhetik és reagálhatnak a potenciális jogsértésekre, jelentősen csökkentve az ellopott hitelesítő adatokból eredő kibertámadások kockázatát.
  • Az automatizálás szükségessége a modern kiberbiztonságban: A modern kiberbiztonsági megoldások fejlett algoritmusokat és fenyegetési intelligenciát használnak fel a behatolási kísérletek és adatszivárgások valós időben történő észlelésére. Ezek a rendszerek folyamatosan figyelik a hálózati forgalmat, a végpontokat és az adatfolyamokat, hogy azonosítsák a gyanús tevékenységeket.

    A modern megoldások képesek együtt működni a SOAR platformokkal is. Ezek olyan, kiberbiztonsági incidensek kezelésének operatív központjaként szolgáló rendszerek, amelyek egy sor automatizált műveletet hajthatnak végre egy behatolási próbálkozás észlelése esetén.

Összegzés

Az erős jelszavak használata elengedhetetlen ahhoz, hogy személyes és vállalati adatvagyonunkat megóvjuk a kiberbűnözőktől. A fenyegetések megértése mellett fontos, hogy a vállalatok ismerjék a legújabb védekezési technológiákat és stratégiákat, amelyek megvédhetik azokat az egyre növekvő mennyiségű kibertámadásoktól.

Fedezze fel, hogyan biztosít a Fortinet Security Fabric platform széles körű, integrált és automatizált védelmet a vállalata teljes digitális támadási felületén, hogy egységes biztonságot nyújtson minden hálózaton, végponton és felhő platformon. Kérje szakértő tanácsadóink segítségét a cégreszabott kiberbiztonsági megoldás kiválasztásában!


Ingyenes tanácsadást igénylek

Partnerünkként lehetőséged van arra, hogy részt vegyél Fortinet piacbővítési programunkban.

Ehhez mindössze annyit kell tenned, hogy ezt a cikket az alábbi gombok segítségével megosztod potenciális ügyfelekkel. 


Facebook megosztás


Linkedin megosztás


Twitter megosztás


Megosztás e-mailben